TECHNOLOGIA PRODUKCJI PELLETU DLA MAŁEGO LUB ŚREDNIEGO ZAKŁADU

  • Reviews: 0
  • Views: 1878
  • 0

Zasoby energiczne zawsze cieszyły się dużym zapotrzebowaniem, szczególnie teraz, gdy nastały czasy kryzysu energetycznego. Dlatego przedsięwzięcie w branży energii ma duże szanse na sukces i rozwój. W zakładzie pelletu produkowane jest biopaliwo z pelletu. Pellet paliwowy produkowany jest poprzez przetwarzanie odpadów z przemysłu drzewnego, słomy, siana, łuski słonecznika, suchych łodyg słonecznika i kukurydzy. Pellet paliwowy to doskonałe paliwo alternatywne.

Popyt na pellety wzrasta z każdym dniem. Cena 1 tony paliwa z pelletu wynosi około 200 euro. W celu produkcji pelletu należy kupować surowce do zakładu. Surowcami do produkcji pelletu mogą być trociny, drobne wióry, słoma, łuski słonecznika itp.

Do produkcji 1 tony granulatu paliwowego potrzebne jest 7,4 metrów sześciennych trocin. Trociny są warte 5 euro za metr sześcienny. W ten sposób zysk brutto wynosi:

200  — (5 € * 7,4) = 163 € (przybliżona wartość)

I to tylko zysk z 1 tony paliwa alternatywnego.

Po potrąceniu wszystkich kosztów (energia elektryczna, wynagrodzenie, opakowanie, transport) rentowność nadal wynosi ponad 100%. Dochodowość zakładu przetwórstwa trocin itp. na pellety paliwowe jest jedną z najwyższych w sektorze przetwarzania odpadów.

Rynek pelletu obejmuje coraz więcej grup konsumentów. Twardy granulat paliwowy aktywnie stosowany jest do ogrzewania pomieszczeń, w elektrowniach – do wytwarzania energii elektrycznej. Poza tym rozpoczęto aktywne stosowanie pelletu za pomocą generatorów gazu w samochodach ciężarowych jako alternatywy dla paliwa ciekłego. Produkcja granulatu pelletu to świetny pomysł na biznes, który można zrealizować przy minimalnym wydatku inwestycyjnym.Zakład powinien produkować pellety wysokiej jakości

W celu uruchomienia fabrycznej produkcji pelletu należy dokładnie zbadać technologię tej produkcji. Pellety są wynalazkiem połowy ubiegłego wieku. W celu zmniejszenia kosztów związanych z wywozem odpadów z własnego tartaku Rudolf Gunnerman zdecydował się na prasowanie trocin prosto w zakładzie. W ten sposób zmniejszał ilość odpadów. Jak się okazało, sprasowane trociny i wióry palą się znacznie efektywniej, niż zwykłe drewno – oddawane ciepło pelletu jest o 2,5 razy wyższe. Wartość opałowa paliwa drzewnego zależy od zawartości w nim węgla. Im jest go więcej, tym większe jest oddawanie ciepła. Cząsteczki celulozy zwykłego surowego drewna poza dobrze palącym się węglem mają jeszcze dużo wodoru i tlenu, natomiast podczas prasowania cząsteczki celulozy niszczą się, uwalniając wodór i tlen w postaci gazów.

Kolejną istotną zaletą pelletu jest jego palność. Paląc się, drzewo traci 85% swojej masy w postaci lotnych gazów, pozostałe 15% to popiół. Natomiast podczas spalania pelletu popiół wynosi 0,75-1,5% – zależy to od surowców, z których został wykonany. Ponadto pellety paliwowe zawierają 2 razy mniej wilgoci, niż drewno. Podczas przetłaczania przez matrycę pod ciśnieniem i ze względu na tarcie mechaniczne surowce (a więc również pellety) nagrzewają się do 110 stopni Celsjusza, dzięki czemu wilgotność zmniejsza się o połowę.Technologia produkcji pelletu dla małego zakładu

Biznes z zakresu produkcji pelletu to zakład przetworzenia odpadów. Zajmowanie się przetwarzaniem odpadów jest aktualne, humanitarne i, oczywiście, opłacalne. Szczególnie jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że odpady są przetwarzane na paliwo ekologiczne. W takim zakładzie można produkować pellety paliwowe z różnych rodzajów surowców. Są to m.in. trociny, wióry, kora, słoma, łuski słonecznika, suche łodygi kukurydzy itp. Parametry techniczne pelletu paliwowego zależą od surowców, z którego został wyprodukowany.

Cena pelletu zależy od procentowej zawartości popiołu – im jest ona wyższa, tym tańszy jest granulat drzewny.

Technologia produkcji jest prosta. Przede wszystkim należy rozdrobnić surowce do wielkości drobnych trocin, zwilżyć je do 12% – 18% (w zależności od surowców). Następnie surowiec podaje się do rolkowej, płasko-matrycowej i wielostożkowej lub innej prasy granulującej, gdzie, jak w maszynce do mielenia mięsa, jest on wyciskany przez specjalną matrycę kratową. Uzyskujemy gotowe pellety cylindryczne. Długość pelletu można zmieniać za pomocą noża-odcinacza, który porusza się na większą lub mniejszą odległość od matrycy.

Granulat jest prasowany dzięki specjalnej substancji w drzewie „ligninie”, która wydziela się przy prasowaniu i po podgrzaniu zamienia się w naturalny klej. Ponadto żywica z drzewa pali się długo i równomiernie.W zakładzie należy zainstalować sprzęt do prasowania

Koszty sprzętu dla zakładu produkującego pellet paliwowy są stosunkowo niewielkie. Takie peleciarki są dostępne zarówno dla małego, jak i dla domowego przedsięwzięcia. Są one typu rolkowego lub ślimakowego. Przyjrzymy się prasom typu rolkowego płasko-matrycowego. Koszt takich granulatorów zależy od ich wydajności. Na przykład GMK-260 (wydajność na pelletach – do 120 kg/h) można kupić w cenie 8 272 zł, a moc silnika elektrycznego takiego granulatora to 11 kW 380 V. Istnieją również wersje o lepszej wydajności – ponad 300 kg/h, ale cena też jest trochę wyższa – 23 843 zł (PRIME-300). Moc silnika PRIME-300 to 22 kW 380 V. Poza tym na takich granulatorach można prasować nie tylko pellety paliwowe, ale też pasze. Wydajność granulatora przy granulowaniu pasz zwiększa się co najmniej o dwa razy w porównaniu do pelletu.

Do produkcji pelletu paliwowego zakład potrzebuje rozdrabniacza. Do rozdrabniania słomy, siana możemy zaoferować Rozdrabniacz RD-500.

Ważne jest również zrozumienie, że przy ciągłej pracy prasy granulującej przez 3-5 miesięcy trzeba będzie wymienić części i podzespoły wysokiego ciśnienia. Dlatego też nie należy zapominać o uwzględnieniu kosztów stałych związanych z matrycą i rolkami – są to główne części robocze granulatorów. Przy czym jeżeli produkcja pelletu odbywa się tylko z miękkich surowców (słoma, siano), żywotność matrycy i rolek zwiększa się ponad dwukrotnie. Dodatkowo energię elektryczną pomoże zaoszczędzić stała praca na tych samych obciążeniach, co również przyczyni się do zwiększenia wydajności.ALTERNATYWNE SYSTEMY GRZEWCZE CORAZ CZĘŚCIEJ NIE MOGĄ OBEJŚĆ SIĘ BEZ PELLETU

W każdej produkcji główną kwestią zawsze jest zbyt. Najpopularniejsze zastosowanie dla produktów zakładów pelletu to ogrzewanie pomieszczeń pelletami za pomocą specjalnych kotłów. Ale istnieją też inne rynki zbytu – pellety są wykorzystywane jako wypełnienie do kuwety zwierząt domowych.

U nas coraz bardziej zyskują na popularności kotły na pellet o wysokiej sprawności do 85%. Są one powszechnie stosowane już od dawna. Ten rodzaj kotłów na paliwa stałe może działać bez udziału człowieka do 7 dni. Taka praca jest możliwa dzięki sypkości pelletu paliwowego, która zapewnia możliwość napełniania pieca paliwem stałym poprzez kontroler programowy, który steruje podajnikiem ślimakowym. Proces napełniania jest zautomatyzowany. Poziom automatyzacji jest taki, że kolejna porcja drewna granulowanego samodzielnie podawana jest z zasobnika. W ten sposób utrzymywana jest ustawiona temperatura. Granulat paliwowy rozpalany jest przez specjalny grzejnik elektryczny i wentylator. Takie piece również wyposażone są w specjalny palnik do granulatu, który pozwala na maksymalne wykorzystanie paliwa stałego z pelletu.

Kotły na pellet są łatwe w utrzymaniu. Z popiołu należy je oczyszczać raz w miesiącu. Takie piece przeznaczone są do użytku domowego 15-500 kW oraz do celów przemysłowych do 2 mW. Żywotność pieców wynosi ponad 20 lat. Piec opalany granulatem austriackiej firmy OkoFen przedstawiony jest na zdjęciu.

Piece na pellet to poważna alternatywa dla pieców gazowych, aczkolwiek granulowane drewno to nie tylko wydajne paliwo dla pieców na paliwa stałe, ale również najlepsza alternatywa dla drzewa do zwykłych pieców.

Następnie przytoczone są przykłady innych sposobów zastosowania pelletu.Pelletami można tankować samochody

Z czasem sprzedaż pelletu fabrycznego małej produkcji będzie znacznie rozbudowana. Już w połowie XX wieku samochody ciężarowe pracowały na drewnie paliwowym. Silnik spalinowy był właściwie taki sam, jak obecnie. Samochody pracowały na gazie, który otrzymywały z generatora gazu poprzez pirolizę drewna.

Generator gazu to urządzenie, za pomocą którego otrzymuje się gazy palne z paliw stałych. Proces ten nazywany jest pirolizą – rozpad ciężkich cząsteczek na lżejsze pod wpływem wysokiej temperatury i braku tlenu.

Obecnie wracamy do tego rodzaju paliwa do samochodów. Ale na przykład samochód „Gazela” wyposażony w generator gazu zużywa 1 kg drewna na 1 km. Oznacza to, że na 100 km należałoby wozić 100 kg drewna. W ten sposób znaczną przestrzeń w samochodzie zajmowałyby generator gazu i paliwo do tankowania. Ponadto tankować należy co 50 km, rozpędzać samochód należy stopniowo, dając możliwość generatorowi gazu przejścia na zwiększony tryb mocy. Wszystkie wady są eliminowane dzięki pelletowi. Sypkość pelletu pozwala na tankowanie generatora gazu w sposób automatyczny. Wymiary i masa generatora gazu na pelletach są mniejsze. Elektroniczny system mikroprocesorowy monitoruje przyspieszenie samochodu i w momencie nagłej zmiany obciążenia automatycznie podłącza tradycyjne paliwo. Do tego pellety mają większą gęstość i wartość opałową, intensywniej wydzielają gaz, dlatego zmniejsza się ilość przerw na przejście do innej mocy generatora gazu. Gęsty i opałowy granulat paliwowy wymaga mniej miejsca w nadwoziu. Ponadto pellety trzykrotnie zmniejszają zużycie paliwa stałego do 0,3 kg na 1 km. Nawet jeżeli benzyna będzie krótko używana podczas gwałtownego przyspieszania samochodu, zużycie nadal jest mniejsze ponad dwukrotnie w stosunku do paliwa tradycyjnego. Jeżeli będziemy jeździć w trybie ekonomicznym, można w ogóle zrezygnować z benzyny. Wówczas koszt 1 km to 0,04 $, 1 kg pelletu = 0,11 $/3 (zużycie na 1 km = 0,3 kg) = 0,04 $/km.

Kolejną ważną zaletą pelletu paliwowego jest to, że przy tworzeniu gazu z pelletu drzewnego poprzez pirolizę nie wydzielają się substancje toksyczne. Jest to paliwo ekologiczne.Pellety wykorzystywane są jako paliwo dla elektrowni

Zużycie pelletu rośnie z każdym dniem, znajdując coraz to nowe zastosowania. Unia Europejska planuje zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery o 20%  już do 2020 roku. W tym celu planuje się zwiększyć wykorzystanie biopaliwa w elektrowniach. A przecież takie „zielone elektrownie” są tańsze nawet od elektrowni solarnych lub wiatrowych.

Większość dużych elektrowni Europy przechodzi na granulowane paliwo drzewne. Pojawiają się mobilne elektrownie zasilane granulowanym paliwem drzewnym. Instaluje się coraz więcej pieców na granulat drzewny. A jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że ropa i gaz stale drożeją, coraz częstsze będzie zastosowanie generatorów gazowych do samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. Dzisiaj to dopiero początek rozwoju zastosowania nowego paliwa. Jego potrzeba będzie wzrastać z każdym dniem.

Należy zauważyć, że małe i rodzinne przedsiębiorstwa już teraz powinny rozpocząć produkcję paliwa nowej generacji i być gotowe do ciągłego wzrostu popytu na pellety. Taki biznes jest szczególnie interesujący z tego powodu, że nie wymaga dużych inwestycji.

 

Peleciarka / Granulator do pasz PRIME-300 | 22 kW

Peleciarka / Granulator do pasz PRIME-300 | 22 kW

Możliwość testowania i zobaczenia tego granulatora na magazynie!Peleciarka/Granulator do pasz PRIME-..

23 843.00zł Bez podatku: 23 843.00zł

Peleciarka / Granulator do pasz PRIME-400 | 30 / 37 kW

Peleciarka / Granulator do pasz PRIME-400 | 30 / 37 kW

Peleciarka PRIME-400 - to najnowszy i najbardziej potężny granulator serii PRIME. Peleciarka może b..

27 622.00zł Bez podatku: 27 622.00zł

Aerodynamiczna Suszarnia do Trocin SA-600

Aerodynamiczna Suszarnia do Trocin SA-600

Oferujemy kompletne liniesuszące do biomasy w tym trocin, zrębki drzewnej, słomy, wytłoków owocowych..

46 253.00zł Bez podatku: 46 253.00zł

Linia do granulacji LDG-4000 (MAX+) | 43 Kw

Linia do granulacji LDG-4000 (MAX+) | 43 Kw

Linia do granulacji LDG-4000 (MAX+) wyposażona w granulator PRIME-400, o parametrach technicznych mo..

62 254.00zł Bez podatku: 62 254.00zł

Linia do granulacji LDG-3000 (KOMBI) | 25 Kw

Linia do granulacji LDG-3000 (KOMBI) | 25 Kw

 Linia do produkcji pelletu LDG-3000 (KOMBI) wyposażona w granulator PRIME-300., o parametrach..

44 839.00zł Bez podatku: 44 839.00zł

Rozdrabniacz RD-500

Rozdrabniacz RD-500

Rozdrabniacz służy do rozdrabniania słomy, siana (o wilgotności do 25%), trocin, wiórów, makulatury,..

8 453.00zł Bez podatku: 8 453.00zł

Peleciarka / Granulator do pasz i pellet GMK-260 | 11 kW

Peleciarka / Granulator do pasz i pellet GMK-260 | 11 kW

Przedsiębiorstwo "TechnoMaszBud" produkuje peleciarki/granulatory do pasz, pellet. Jednym z najlep..

8 272.00zł Bez podatku: 8 272.00zł

Leave a review  ↓
 
Nobody has left any reviews.
 
 
Top