MISTAKES WHEN WORKING WITH PELLET MILL / GRANULATOR

MISTAKES WHEN WORKING WITH PELLET MILL / GRANULATOR

Postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania użytkowników, które się pojawiają podczas pracy z peleciarką.

A więc jakie błędy można popełnić:

1. Nieodpowiednia wilgotność surowca (zbyt wysoka lub niska wilgotność); 

2. Nieprawidłowo dobrana matryca do określonego rodzaju surowca;

3. Nieprawidłowe ustawienie odstępu między matrycą a rolkami;

4. Nieprawidłowo dobrana moc peleciarki do surowca;

5. Dobór frakcji surowców;

6. Nieprzestrzeganie czynności konserwacyjnych (elementy nie zostały nasmarowane na czas);

7. Skoki napięcia;

8. Przedostanie się cząstek stałych do części roboczej;


Nieodpowiednia wilgotność surowca

Podczas produkcji pelletu należy zwrócić uwagę na wilgotność surowca, ponieważ częstym pytaniem użytkowników jest: „Dlaczego pellety rozsypują się w rękach?”. Odpowiadamy: do produkcji pelletu poziom wilgotności surowca powinien wynosić 12-14% , a dla pasz – 17-18%.

W celu określenia wilgotności surowca stosuje się specjalne urządzenia – mierniki wilgotności. Można polegać na uczciwości dostawcy, jeśli kupujemy surowce, i sprawdzić te informacje u niego. W razie potrzeby może przydać się suszarnia lub nawilżacz do uzyskania optymalnej wilgotności.


Nieprawidłowo dobrana matryca do określonego rodzaju surowca

Dla każdego rodzaju surowca należy ustawić odpowiednie ciśnienie. Aby granulat był gęsty, wysokiej jakości i nie kruszył się w rękach, należy dobrać odpowiednią matrycę.

Podstawowe parametry przy wyborze matrycy: 

Średnica otworu matrycy;

Kąt otworu matrycy;

Grubość matrycy.

Kupując peleciarkę, zawsze możesz uzyskać informacje u producenta, która matryca powinna być dobrana do twojego rodzaju surowca.


Nieprawidłowe ustawienie odstępu między matrycą a rolkami

Od tego, jak zostanie ustawiony odstęp między matrycą a rolkami, zależy:

wydajność granulatora; 

zużycie energii;

żywotność matrycy i rolek.

Średni odstęp wynosi od 0.05 do 0.3 mm.


Nieprawidłowo dobrana moc peleciarki do surowca

Przy zakupie granulatora należy zwrócić uwagę na moc silnika, która bezpośrednio wpływa na jego na wydajność. Do granulowania paszy może również nadawać się model o małej mocy, ale do peletowania trocin, zwłaszcza o niskiej zawartości ligniny, konieczne jest wybranie mocniejszych modeli.

Jeśli wybierzesz peleciarkę o małej mocy i będziesz chciał wyprodukować pellet z dębu, lipy, brzozy, olchy, spowoduje to nadmierne obciążenie węzłów roboczych, a co za tym idzie – szybsze zużycie lub uszkodzenie peleciarki. Nie należy też próbować granulować surowca, który nie jest przeznaczony do tego sprzętu.


Różne frakcje surowców

Aby proces pelletowania lub granulowania przebiegał sprawnie, konieczne jest wstępne przygotowanie surowca do frakcji. W dostępnych i kompaktowych modelach granulatorów nie ma rozdrabniaczy (dlatego w rzeczywistości są one niedrogie i kompaktowe), a jeśli ładuje się surowce o różnych frakcjach, może to spowodować awarię. Istnieją dwa wyjścia: albo mielenie surowców na osobnym sprzęcie, albo dbanie o stałe dostawy surowców o pożądanej frakcji.

Jeśli chodzi o optymalny rozmiar frakcji, to rozmiar cząstki powinien być o 1-2 mm mniejszy od otworu matrycy.


Nieprzestrzeganie czynności konserwacyjnych

Kolejnym typowym błędem podczas używania peleciarki jest nieterminowa konserwacja węzłów. Rolki i łożyska stale narażone są na takie czynniki, jak:

Wysokie temperatury; 

Wysokie obciążenia; 

Wilgotność; 

Kurz.

Dlatego konieczne jest smarowanie rolek sprzętu co 2-3 godziny.


Skoki napięcia

Normalne skoki napięcia mogą spowodować awarię sprzętu. Zapewnij stabilne napięcie i ochronę przed skokami za pomocą specjalnego sprzętu.


Przedostanie się cząstek stałych do części roboczej

Kolejnym błędem podczas pracy ze sprzętem jest brak kontroli surowców przez operatora przed ich załadowaniem do peleciarki. Do surowców mogą dostać się cząstki stałe, twarde kawałki drewna oraz wszelkie inne niepożądane przedmioty, które przechowywane są w magazynie. Aby tego uniknąć, sprawdzaj surowce za każdym razem przed ich załadowaniem. Przestrzegając prostych zasad, można znacznie wydłużyć żywotność sprzętu i uzyskać gotowe produkty wysokiej jakości.


Mamy nadzieję, że nasze informacje były przydatne i pomogą uniknąć błędów podczas uruchamiania, obsługi i zakończenia pracy granulatora. W przypadku jakichkolwiek pytań, dotyczących wymiany materiałów eksploatacyjnych lub zamówienia smaru, można skontaktować się z naszymi specjalistami.


06/04/2020 11:41:37
8308

Recommended articles

The secrets of the production of pellets. How to produce the pellet?

The secrets of the production of pellets. How to produce the pellet?

Wood pellet production has emerged as a prominent method for utilizing biomass, offering an eco-friendly solution for processing wood waste (such as sawdust, chips, woodchips, and bark) into a versatile product. This article delves into the key aspects of wood pellet production, providing insights into the process, factors influencing pellet quality, and optimization strategies.Advantages of Wood ..

06/01/2020
0
53959
THE PRODUCTION OF PELLETS

THE PRODUCTION OF PELLETS

..

07/01/2020
0
9503
Produkcja pelletu z trocin

Produkcja pelletu z trocin

..

14/05/2021
0
3934